Accessories Tripp-Lite SMART1500RMXLN
SMART1500RMXLN
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Overload Protection | Yes |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Transfer Time | 4 ms |
| Phase | Single Phase |
| Application/Usage |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1440 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1440 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage |
|
| Output Frequency | 60 Hz |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 380 J |
| Output Power Factor | 1 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Display | LCD |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMPv3 |
| Alarm |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| EPO Port | Yes |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 48 V DC |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.10 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4.50 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Maximum Storage Elevation | 32808 ft |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.6" |
| Depth | 17.6" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 50.71 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |