| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Overload Protection | Yes |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Transfer Time | 4 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1500 VA |
| Load Capacity (Watt) | 1350 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP/Webcard |
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators | LED Indicator |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| DC System Voltage | 36 V DC |
| Battery Characteristics | Valve-regulated |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 4.50 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Battery Life | 6 Year |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Replaceable Battery | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Storage Temperature | 5°F (-15°C) - 122°F (50°C) |
| Maximum Operating Elevation | 6561.68 ft |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% |
| Sound Emission (A-Weighted) | 45 dB(A) |
| Thermal Dissipation | 78.25 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 13.5" |
| Rack Height | 2U |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Weight (Approximate) | 46 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class A (emissions), NOM (Mexico), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Recycled | No |
| Country of Origin | Taiwan |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |