| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Management | |
|---|---|
| Network Management | SNMP Manageable |
| Alarm |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Total Number of Expansion Slots | 1 |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 4 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.5" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 12.5" |
| Rack Height | 2U |
| Weight (Approximate) | 35.40 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards | UL1778 (USA), cUL (Canada), FCC Class B (emissions), NOM (Mexico), Conforms to IEEE 587 / ANSI C62.41 specifications |
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |