Accessories Tripp-Lite SM1000RM1UTAA
SM1000RM1UTAA
| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
| Emergency Power OFF | Yes |
| Cord Length | 10 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 800 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 9 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 450 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Battery Management | User replaceable |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 4 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 14 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 16.8" |
| Rack Height | 1U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Monitoring |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |