| Technical Information | |
|---|---|
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Minimum Battery Life | 3 Year |
| Maximum Battery Life | 5 Year |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 4" |
| Width | 7.5" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 18.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 18 Month |