| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Receptacles |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Output Voltage |
|
| Peak Power Load | 400 W |
| Continuous Power Load | 200 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.8" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 2.8" |
| Weight (Approximate) | 14.05 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |