| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | Cigarette Lighter Adapter |
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 12 V DC |
| Input Voltage Range | 10 V DC - 15 V DC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Peak Power Load | 300 W |
| Continuous Power Load | 150 W |
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.8" |
| Width | 3.7" |
| Depth | 5.7" |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |