| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 24 x NEMA 5-15R |
| Receptacles Spacing | 2.80" |
| Cord Length | 15 ft |
| Circuit Breaker | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Input Current | 15 A |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Switch | Yes |
| Power Rating | 1800 W |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 0U |
| Mount Type |
|
| Height | 1.5" |
| Width | 1.5" |
| Depth | 72" |
| Weight (Approximate) | 5.50 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |