| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 16 x NEMA 5-15R |
| Cord Length | 15 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Power Switch | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility | TYPICAL APPLICATIONS: Offers vertical or horizontal multi-outlet power distribution in rack enclosures, raceways, desktops and more. |
| Certifications & Standards | UL1363, cUL |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |