| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Power Handling | 1800 VA |
| Surge Energy Rating | 900 J |
| Circuit Breaker | Yes |
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Beige |
| Product Color | Beige |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 12.5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 1.5" |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information | Material of construction: Metal |
| Compatibility | Ideal protection for home appliances, entertainment centers, industrial equipment and other electronic loads |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |