| Technical Information | |
|---|---|
| PDU Type | Switched |
| Design | Modular |
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-20P/5-20P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15/20R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Power Rating (Watt) | 1900 W |
| Input Current | 20 A |
| Management | |
|---|---|
| Management |
|
| Remote Outlet Switching | Yes |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.8" |
| Width | 17.5" |
| Depth | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 5.99 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |