| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DB-25 Parallel - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DB-25 Parallel - Male |
| Connector Type on Second End | Centronics - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 36-pin Centronics - Male |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Printer |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 7.68 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |