| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 25 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported | iPad |
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Supported Resolution | 1920 x 1080 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 1" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.23 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Allows interconnection between digital display devices, such as DTV's ( Digital Television ), LCD TV's, and projectors, DVD/DVD-R players, and AV receivers |
| Compatibility | Apple iPad2 |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |