Accessories Tripp-Lite P568-006
P568-006
| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Shielding | Yes |
| Device Supported |
|
| Data Transfer Rate | 18 Gbit/s |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Jacket Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Apple iPad2 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |
| Additional Warranty Information |
limited lifetime warranty |