| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D Digital Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 8" |
| Shipping Width | 10" |
| Shipping Weight (Approximate) | 8.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |