| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector Type on Second End | DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x DVI-D (Dual-Link) Digital Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 8.20" |
| Shipping Width | 10.80" |
| Shipping Weight (Approximate) | 14.40 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
DDWG |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |