| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6 ft |
| Connector Type on First End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on First End Details | 1 x DB-9 Serial - Female |
| Connector Type on Second End | DB-9 Serial - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x DB-9 Serial - Female |
| Conductor | Copper |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 8.50" |
| Shipping Width | 6.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 4.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |