| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone |
| Cable Length | 15 ft |
| Connector Type on First End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on First End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Connector Plating | Gold |
| Conductor | Copper |
| Device Supported |
|
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |