| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Characteristic | Extension Cable |
| Cable Length | 10 ft |
| Connector Type on First End | Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-DIN (PS/2) - Female |
| Connector on Second End Details | 1 x 6-pin Mini-DIN (PS/2) - Female |
| Conductor | Copper |
| Device Supported | Keyboard |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Shipping Height | 8.50" |
| Shipping Width | 6.90" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.72 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |