| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Length | 6" |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Female |
| Connector Type on Second End | DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 20-pin DisplayPort 1.2 Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Features | Molded |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.12 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
System Requirements:
|
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |
| Additional Warranty Information |
3 year limited warranty |