Accessories Tripp-Lite NGI-M08C4POE8-2
NGI-M08C4POE8-2
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 8 |
| Uplink Port | Yes |
| Modular | Yes |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Port/Expansion Slot Details |
|
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported |
|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology |
|
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Shared SFP Slot | No |
| Number of SFP Slots | 4 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Layer Supported | 2 |
| Networking Standards |
|
| Management & Protocols | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Power Description | |
|---|---|
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| PoE Budget | 240 W |
| Power Consumption | 18 W |
| Plug/Connector Type | Terminal Block |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Material | Aluminum |
| Form Factor | DIN Rail Mountable |
| Height | 6.3" |
| Width | 2" |
| Depth | 4.7" |
| Weight (Approximate) | 2.15 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |