| Technical Information | |
|---|---|
| Cable Type | Fiber Optic |
| Cable Characteristic | Patch Cable |
| Fiber Optic Mode | Multi-mode |
| Fiber Optic Cable Core/Cladding Specification | 50/125 µm |
| Cable Length | 49.20 ft |
| Connector Type on First End | LC - Male |
| Connector on First End Details | 2 x LC - Male |
| Connector Type on Second End | LC - Male |
| Connector on Second End Details | 2 x LC - Male |
| Jacket Type |
|
| Device Supported | Network Device |
| Data Transfer Rate | 10 Gbit/s |
| Features | Bendable |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Green |
| Product Color | Aqua |
| Connector Color | White |
| Shipping Height | 9" |
| Shipping Width | 7" |
| Shipping Weight (Approximate) | 3.84 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |