| Technical Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Data Networking |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Total Number of Ports | 1 |
| Connector Type | RJ-45 |
| Interfaces/Ports Details | 1 x RJ-45 1000Base-TX LAN |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Technology | 1000Base-TX |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Hot-swappable |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 2.2" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
MSA Compliant |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |