| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Protection Type | Surge |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Maximum Line Current | 15 A |
| Maximum Surge Current | 24 kA |
| Power Handling | 1440 VA |
| Surge Energy Rating | 1410 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 2.5" |
| Width | 5" |
| Depth | 3.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Compatibility |
Ideal for premium protection of personal computers with peripherals, network and CAD / CAM / CAE workstations, internetworking accessories, telecommunications systems, point of sale equipment, audio / video and home theater systems in any home, office or industrial application. |
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |