| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Surge Energy Rating | 1280 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 1.7" |
| Width | 6.9" |
| Depth | 4" |
| Weight (Approximate) | 4.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
Rack Height Units 1U |
| Country of Origin | Philippines |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |