| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacles | 2 x NEMA 5-15R |
| Protection Type |
|
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage | 125 V AC |
| Maximum Surge Current | 60 kA |
| Surge Energy Rating | 1410 J |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Power Cord/Cable Length | 6 ft |
| Height | 5" |
| Width | 2.5" |
| Depth | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.61 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Additional Information |
|
| Country of Origin | Philippines |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |