| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Dataline Protection | RJ-11 |
| Protection Type |
|
| Bypass Switch | Optional |
| Cord Length | 6 ft |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 650 VA |
| Load Capacity (Watt) | 325 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Output Voltage |
|
| Waveform Type | Pulse-width Modulated Sine Wave |
| Surge Energy Rating | 420 J |
| Management | |
|---|---|
| Alarm |
|
| Controls/Indicators | |
|---|---|
| Status Indicators |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Modem (RJ-11) | Yes |
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Half Load) | 11 Minute |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 3.1" |
| Width | 10.8" |
| Depth | 5.7" |
| Form Factor |
|
| Weight (Approximate) | 6.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |