| Product Information | |
|---|---|
| Device Supported | Flat Panel Display |
| Number of Displays Supported | 1 |
| Maximum Load Capacity | 165 lb |
| Minimum Screen Size Supported | 37" |
| Maximum Screen Size Supported | 70" |
| Features |
|
| Durability | Scratch Resistant |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Mounting Pattern |
|
| Product Material | Metal |
| Height | 17.32" |
| Width | 23.62" |
| Depth | 20.62" |
| Weight (Approximate) | 17.38 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information | Degrees of Motion -15/+15 Tilt, 120 Swivel, -3/+3 Level Adjustment |
| Compatibility | Monitor |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |