| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Charging Capability | Yes |
| Device Supported |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Height | 8.9" |
| Width | 16.5" |
| Depth | 13.5" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Recycled | No |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Vietnam |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year Lifetime |
| Additional Warranty Information |
1 year limited warranty Included Surge Suppressor comes with a lifetime limited warranty and $100,000 of Ultimate Lifetime Insurance for any connected components damaged by a power surge (U.S., Canada and Puerto Rico only). Charging Station has a 1-year limited warranty. |