| Battery Information | |
|---|---|
| Application/Usage | Medical Equipment |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Output Voltage | 12 V DC |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 6.5" |
| Width | 8.8" |
| Depth | 10" |
| Weight (Approximate) | 32 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Compatibility |
Tripp Lite HCRK-36 Medical-Grade Mobile Power Retrofit Kit |
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 6 Month |