| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Receptacle Detail | 3 x NEMA 5-15R |
| Transfer Time | 5 ms |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 600 VA |
| Load Capacity (Watt) | 375 W |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Input Current | 10 A |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Backup/Run Time (Full Load) | 3.30 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 11.10 Minute |
| Typical Battery Recharge Time | 9 Hour |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Height | 10.8" |
| Width | 5.3" |
| Depth | 7.5" |
| Form Factor | Tower |
| Weight (Approximate) | 14.60 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Certifications & Standards |
|
| Software Included | PowerAlert Software |
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |