Accessories Tripp-Lite B098-016
B098-016
| Technical Information | |
|---|---|
| Device Type | Console Server |
| Media & Performance | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| I/O Expansions | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Wireless Specifications | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Network Standard | 10/100/1000Base-T |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 2 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of Serial Ports | 16 |
| Power Description | |
|---|---|
| Input Voltage |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor |
|
| Height | 17" |
| Width | 10" |
| Depth | 1.8" |
| Weight (Approximate) | 10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | United States |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 4 Year |