| Technical Information | |
|---|---|
| KVM Technology | Digital |
| Number of Computers Supported | 8 |
| Number of Local Users Supported | 1 |
| Number of Remote Users Supported | 64 |
| Minimum Scan Interval | 1 Second |
| Video | |
|---|---|
| Graphic Mode | QXGA |
| Maximum Video Resolution | 2048 x 1536 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| USB | Yes |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Number of USB Ports | 1 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Height | 1.7" |
| Width | 17" |
| Depth | 6" |
| Weight (Approximate) | 6.10 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Platform Supported | PC |
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| TAA Compliant | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |