| Technical Information | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | IEC 320-C14 |
| Receptacle Detail | 6 |
| Power Description | |
|---|---|
| Load Capacity (VA) | 750 VA |
| Load Capacity (Watt) | 450 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Output Voltage | 230 V AC |
| Surge Energy Rating | 320 J |
| Battery Information | |
|---|---|
| Number of Batteries | 1 |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Backup/Run Time (Full Load) | 5 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17 Minute |
| Hot Swappable | Yes |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Weight (Approximate) | 15.21 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Certifications & Standards |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |