| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 8 GB |
| Maximum Read Speed | 19 MB/s |
| Maximum Write Speed | 11 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10 |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | SDHC |
| Width | 0.9" |
| Thickness | 82.7 mil |
| Length | 1.3" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |