| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 64 GB |
| Features |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Form Factor | External |
| Height | 0.3" |
| Width | 0.8" |
| Length | 2.7" |
| Weight (Approximate) | 0.363 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
Supported Operating Systesms:
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |