| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 512 GB |
| Platform Supported | PC |
| Features |
|
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 6144 MB/s (48 Gbit/s) |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | mini-SATA |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Network (RJ-45) | No |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Height | 0.2" |
| Width | 1.2" |
| Depth | 2" |
| Weight (Approximate) | 0.28 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating System(s):
|
| Certifications & Standards |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 3 Year |