| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 90 MB/s |
| Speed Class Rating | UHS-I |
| Features | ECC Support |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | microSDHC |
| Width | 0.4" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|