| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 32 GB |
| Maximum Read Speed | 89.80 MB/s |
| Maximum Write Speed | 38.15 MB/s |
| Features |
|
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | CompactFlash |
| Width | 1.4" |
| Thickness | 130 mil |
| Length | 1.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Certifications & Standards |
|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |