| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Maximum Read Speed | 20 MB/s |
| Maximum Write Speed | 16 MB/s |
| Speed Class Rating | Class 10 |
| Features | ECC Support |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Width | 0.4" |
| Thickness | 39.4 mil |
| Length | 0.6" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |