| Technical Information | |
|---|---|
| Number of Memory Cards | 1 |
| Storage Capacity | 16 GB |
| Memory Speed | 300x |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | CompactFlash |
| Width | 1.4" |
| Thickness | 130 mil |
| Length | 1.7" |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | Lifetime |