| Technical Information | |
|---|---|
| Memory Card Supported |
|
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.9" |
| Length | 2.2" |
| Form Factor | External |
| Weight (Approximate) | 0.63 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | Taiwan |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |