| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Movement Detection Technology | Electromagnetic |
| Features | Tempered Glass |
| Input Devices | |
|---|---|
| Input Device Type | Active Pen |
| Pressure Levels | 2048 |
| Display & Graphics | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Display Screen Type | LCD |
| Backlight | Yes |
| Resolution (LPI) | 5080 |
| Screen Resolution | 1280 x 800 |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Product Color | Black |
| Height | 7.3" |
| Width | 11.8" |
| Depth | 0.9" |
| Weight (Approximate) | 1.87 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |