| Pointing Device | |
|---|---|
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Cable Length | 6 ft |
| Movement Detection | Optical |
| Movement Resolution (dpi) | 1000 |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Pointing Device Features | Ergonomic |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Height | 1.3" |
| Width | 2.3" |
| Length | 4.3" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| System Requirements |
Operating Systems:
|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |