| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Number of Keys | 64 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Charging Interface | USB |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Maximum Battery Life | 2 Day |
| Power Description | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 3.82" |
| Keyboard/Keypad Width | 0.23" |
| Keyboard/Keypad Length | 12.93" |
| Weight (Approximate) | 4.96 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported | PC |
| Device Supported |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |