| Keyboard/Keypad | |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Battery Size Supported | AAA |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 5.07" |
| Keyboard/Keypad Width | 0.73" |
| Keyboard/Keypad Length | 14.69" |
| Weight (Approximate) | 12.64 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Operating System Compatibility |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | China |
| TAA Compliant | No |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 2 Year |