| Technical Information | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.0 |
| Indoor Antenna Range | 33 ft |
| Maximum Data Transfer Rate | 3 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | Micro USB |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Form Factor | Plug-in Module |
| Height | 0.7" |
| Width | 0.5" |
| Depth | 0.2" |
| Weight (Approximate) | 0.16 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |