| Technical Information | |
|---|---|
| Storage Capacity | 12 TB |
| Disk Format | 512e |
| Drive Performance | |
|---|---|
| Maximum External Data Transfer Rate | 12288 MB/s (96 Gbit/s) |
| Spindle Speed (rpm) | 7200 |
| Buffer | 256 MB |
| Endurance (TBW) | 550 TB |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Wireless LAN | No |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Drive Interface | SAS |
| Drive Interface Standard | 12Gb/s SAS |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 3.5" |
| Height | 1" |
| Width | 4" |
| Depth | 5.8" |
| Weight (Approximate) | 1.59 lb |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Compatibility |
|
| Device Supported | Storage System |
| Country of Origin | Philippines |