| Technical Information | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wireless |
| Scanning Capability |
|
| Barcode Symbology Supported |
1D:
|
| Image Sensor Type | Linear |
| Scan Pattern |
|
| Scanning Distance | 15" |
| Field of View (Horizontal) | 45° |
| Field of View (Vertical) | 34° |
| Maximum Ambient Light | 100000 lux |
| Drop Specification | Multiple 6.5 ft. (2 m) drops to concrete |
| Minimum Print Contrast | 25% |
| Maximum Element Resolution (Code 39) | 5 mil |
| Maximum Element Resolution (DataMatrix) | 10 mil |
| Image Sensor Resolution | 1280 x 960 |
| Network & Communication | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Battery Information | |
|---|---|
| Battery Included | Yes |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Battery Capacity | 700 mAh |
| Battery Weight | 0.44 oz |
| Maximum Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Environmental Conditions | |
|---|---|
| Operating Temperature | 32°F (0°C) to 122°F (50°C) |
| Storage Temperature | -22°F (-30°C) to 158°F (70°C) |
| Humidity (Non-condensing) | 5% to 95% |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 2.52 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Package Contents |
|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP40 |
| Application/Usage |
|
| Platform Supported |
|
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 1 Year |