| Technical Information | |
|---|---|
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 4 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | No |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| Wireless Transmission Speed | 300 Mbit/s |
| Interfaces/Ports | |
|---|---|
| Host Interface | PCI Express |
| Physical Characteristics | |
|---|---|
| Form Factor | Internal |
| Height | 0.8" |
| Width | 4.7" |
| Depth | 3.1" |
| Weight (Approximate) | 2.88 oz |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Device Supported | Desktop Computer |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Compliance |
|
| Country of Origin | China |
| Warranty | |
|---|---|
| Limited Warranty | 5 Year |